Zazadnia – Palenica Białczańska

Kolor: Niebieski
Stopień trudności: 4/10
Przybliżony czas przejścia:
Zazadnia (Droga Oswalda Balzera) >>> Palenica Białczańska: 2 godz.
Palenica Białczańska >>> Zazadnia (Droga Oswalda Balzera): 1 godz. 45 min.
Najniższa wysokość: 945 m n.p.m.(Zazadnia – Droga Oswalda Balzera)
Najwyższa wysokość: 1209 m n.p.m.
Różnica wysokości: 264 m

Opis

Szlak zaczyna się od parkingu przy szosie Oswalda Balzera. Początek to szeroka szutrowana droga, gdzie po prawej stronie znajduje się budka z kasą biletowa PN. Po wejściu do Parku, idziemy w lesie łagodnie do góry, kamienistą-szutrową drogą.

Po około 2 kilometrów łagodnego podejścia dochodzimy do Wiktorówki – Sanktuarium MB Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Niewielka, drewniana świątynia została wzniesiona w latach trzydziestych XX w. Opiekują się nią o.o. dominikanie. Są tutaj ławki i stoliki, gdzie można odpocząć lub wziąć udział w mszy św. (w niedzielę w godz. 9:00,11:00,13:00 oraz 17:00 w sezonie letnim, w dni powszednie o godz. 12:00). Jest także dostępna toaleta.

Około 300 metrów za Wiktorówką zaczyna się Rusinowa Polana – jedna z ładniejszych polan reglowych w polskich Tatrach Wysokich skąd można podziwiać panoramę tatrzańskich szczytów.

Z Rusinowej Polany do Palenicy Białczańskiej pozostało około 25 minut wędrówki, miejscami bardziej wymagającego zejścia, które ułatwiają drewniane stopnie schodowe. Zmęczenie wynagradzają niesamowite widoki. Przechodzimy wzdłuż Waksmundzkiego Potoku, a następnie szlak odchodzi w lewo w stronę parkingu Palenicy Białczańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *