Morskie Oko – Rysy

  • Kolor: Czerwony
  • Stopień trudności: 9/10
  • Przybliżony czas przejścia
    • Morskie Oko >>> Rysy: 3 godz. 50 min.
    • Rysy >>> Morskie Oko: 3 godz. 10 min.
  • Najniższa wysokość: 1395 m n.p.m. (Schronisko przy Morskim Oku)
  • Najwyższa wysokość: 2501 m n.p.m. (Rysy)
  • Różnica wysokości: 1106 m
Profil szlaku

Opis:

Rysy to najwyższy szczyt w Polsce. Nic zatem dziwnego, że o jego o zdobyciu marzy niejeden amator górskich wspinaczek. Może dlatego Rysy należą do jednych z najczęściej odwiedzanych szczytów w Tatrach. Na szczyt z Polski prowadzi tylko jeden szlak – czerwony. Jest wymagający, ale na pewno nie najtrudniejszy w Tatrach. Bez doświadczenia i dobrej kondycji jednak lepiej odpuścić. Obowiązkowe są górskie buty za kostkę ze sztywniejszą podeszwą. Przyda się też może ciepła bluza i kurtkę przeciwdeszczowa.

Pierwszy etap od schroniska jest lekki, łatwy i przyjemny. Idzie się kamienna ścieżką wzdłuż wschodniego brzegu Morskiego Oka.

Następnie czeka na pierwszy wysiłek. Dość strome podejście do Czarnego Stawu pod Rysami. Prawie 200 metrów wspinaczki.

Kolejny odcinek prawie po prostym. Okrążamy częściowo Staw wąską kamienną ścieżką. Możemy odsapnąć i nabrać sił przed tym co nas czeka.

Ostatni etap – najtrudniejszy. To moment żeby zweryfikować swoje możliwości, czas, pogodę…. Jeśli już czujecie się bardzo zmęczeni, to lepiej odpuścić. Zrobić fotkę i wracać do schroniska. Jeśli się zdecydujecie na dalszą wspinaczkę – brawo. Na początku jeszcze znośnie, a potem coraz gorzej. Zaczynają się rumowiska, skalne bloki i strome płyty. Wspinanie ułatwia ponad 360 metrów łańcuchów. Robi się też coraz zimniej i wietrznie.

Końcówka szlaku wymaga naprawdę dobrej kondycji i sprawności. Ale warto. Szczyt już blisko. Uwaga! Po kilkugodzinnej wspinaczce łatwo o kontuzję, poślizgnięcie, upadek. W sezonie też może być tłoczno. Pamiętajcie, aby przepuszczać schodzących.

Poniżej widok z Rysów na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami.

Szlak na mapie turystycznej streetmap.pl/topo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *