Dolina Strążyska – Giewont

Kolor: Czerwony
Stopień trudności: 5/10
Przybliżony czas przejścia
Droga pod Reglami (Zakopane) >>> Giewont: 3 godz.
Giewont >>> Droga pod Reglami (Zakopane): 2 godz. 20 min.
Najniższa wysokość: 897 m n.p.m. (Droga pod Reglami)
Najwyższa wysokość: 1770 m n.p.m. (Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont)
Różnica wysokości: 873 m

Profil szlaku

Opis:

Pierwszy odcinek (od Drogi pod Reglami) prowadzi Doliną Strążyska. Idziemy szutrową drogą przez las bukowy, wzdłuż strumienia. Ten początkowy fragment szlaku jest przyjazny dla rodzin z małymi dziećmi (wózek na dużych kołach przejedzie, spacerówka nie da rady). Po około 300 metrach mijamy po prawej stronie Leśniczówkę. Po pół godziny powinniśmy dojść do Polany Strążyska (panorama poniżej).

Z Polany odbijamy czerwonym szlakiem na prawo w kierunku Przełęczy w Grzybowcu. Szeroką drogę zastąpiła kamienista ścieżka. Zaczyna się nieco bardziej strome i wymagające podejście Doliną Grzybowiecką. Idziemy jednocześnie Ścieżką nad Reglami (szlak czarny), aż do Przełęczy, gdzie odbijamy w lewo i podchodzimy na grzbiet Grzybowca.

Szlak staje się coraz bardziej kamienisty. Kończy się las ale zaczynają bajeczne widoki. Przekraczamy wysokość 1500 metrów i obchodzimy od południa Mały Giewont, kierując się na Wyżnią Kondracką Przełęcz (panorama poniżej). Kto jeszcze ma siły, to może zaatakować Wielki Giewont. Na sam szczyt prowadzi już tylko niebieski szlak.

Zobacz szlak na mapie turystycznej streetmap.pl/topo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *