Dolina Małej Łąki – Małołączniak

Kolor: Niebieski
Stopień trudności: 6/10
Przybliżony czas przejścia:
Kościelisko – Gronik (parking) >>> Małołączniak: 4 godz.
Małołączniak >>> Kościelisko – Gronik (parking): 3 godz.
Najniższa wysokość: 930 m n.p.m. (Kościelisko – Gronik)
Najwyższa wysokość: 2096 m n.p.m. (Małołączniak)
Różnica wysokości: 1166 m

Opis:

Szlak rozpoczyna się od parkingu przy szosie DW968 (ul. Strzelców Podhalańskich). Idziemy szeroką szutrową ścieżka lekko pod górę wzdłuż Małołąckiego Potoku. Na tym odcinku prowadzi też szlak żółty.

W niecałe pół godziny powinniśmy dojść do polany, gdzie w lewo odbija szlak żółty. My idziemy dalej szlakiem niebieskim, który z czasem zamienia się w wąską i bardziej stromą, wymagającą ścieżkę.

Po 20-30 minutach dochodzimy do rozdroża Przysłup Miętusi, gdzie spotykają się trzy szlaki czarny, czerwony i niebieski. Są stoliki i ławeczki, gdzie można chwilę odsapnąć i się posilić.

Odbijamy w lewo szlakiem niebieskim, który prowadzi na Małołoczniak. W pierwszym etapie szlak łagodny, prowadzący wzdłuż grzbietu Skoruśniaka, cały czas odcinkiem reglowym. Po 15-20 minutach zaczyna się stromę podejście, a szlak zamienia się w kamienną wąską ścieżkę. Z czasem ścieżka zaczyna wznosić się wśród kosodrzewiny. Zmęczenie rekompensują coraz piękniejsze widoki.

Najtrudniejsze i najbardziej wymagające miejsce na trasie to Kobylarzowy Żleb. Bardzo strome podejście, szczególnie niebezpieczne, gdy jeszcze zalega tam śnieg a także latem po opadach deszczu. Łatwo wtedy o poślizgnięcie i wypadek (szczególnie przy schodzeniu). Szlak wiedzie przez rumowisko. Idziemy między skalnymi ścianami. W najtrudniejszej części możemy się wspomóc łańcuchem.

Ostatni etap to już podejście Czerwonym Grzbietem na szczyt Małołączniaka (2096 m n.p.m.).

Zobacz szlak na mapie turystycznej streetmap.pl/topo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *