Dolina Chochołowska – do Schroniska PTTK

Kolor: Zielony
Stopień trudności: 2/10
Przybliżony czas przejścia
Siwa Polana (parking) >>> Polana Chochołowska: 1 godz. 40 min.
Polana Chochołowska >>> Siwa Polana (parking): 1 godz. 20 min.
Najniższa wysokość: 910 m n.p.m. (Siwa Polana – parking)
Najwyższa wysokość: 1150 m n.p.m. (Schronisko PTTK Polana Chochołowska)
Różnica wysokości: 240 m

Profil szlaku

Opis:

Pierwszy odcinek szlaku jest wyasfaltowany (do Polany Huciska). Bardziej przypomina szosę niż górską ścieżkę. Dlatego szczególnie polecany jest wszystkim, którzy nie lubią podchodzić pod górę. A także rodzinną z małymi dziećmi w wózkach. Dla zmotoryzowanych są parkingi, gdzie oczywiście za opłatą można zostawić samochód (koszt 20 zł w 2024 roku). Przy parkingach wypożyczalnie rowerów, także tych elektrycznych.

Największą atrakcją szlaku, poza pięknymi widokami, jest Chochołowski Potok, który szumi na niemal całej długości szlaku.

Po około pół godziny spokojnego spaceru od kas do PN dochodzimy do Polany Huciska, gdzie możemy posilić się oscypkiem z miejscowej Bacówki. Są ławeczki, toalety, kolejna wypożyczalnia rowerów. Kończy się asfalt i zaczyna szutrowa droga. Do Polany Huciska możemy także dojechać kolejką – traktorem z dwoma wagonikami. Przystanek za wejściem do Parku Narodowego po prawej stronie (koszt 10 zł/osoba w 2024 r.)

Kolejne pół godziny wędrówki i dochodzimy do Wyżniej Bramy Chochołowskiej. To ciasne, zbudowane z dolomitów wrota skalne (panorama poniżej). Za Bramą po prawej stronie mijamy leśniczówkę TPN.

Nawierzchnia szlaku szutrowo-kamienista, miejscami wybrukowana kamieniami za odejście szlaku czarnego na Siwą Przełęcz oraz już przed samym na Polanie Chochołowskiej.

Po kolejnych 30-40 minutach dochodzimy do Polany Chochołowskiej. Jest ona jedną z największych w całych Tatrach. Długa na 700 metrów i szeroka nawet na 350 metrów.

Na Polanie istnieje jeszcze spora grupka szałasów, gdzie można kupić oscypki i prowadzony jest kulturowy wypas owiec. W sezonie zimowym czynny jest składany wyciąg narciarski. W górnej części Polany działa schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Schronisko jest główną bazą wypadową w Tatry Zachodnie. Obok stacja meteorologiczna i budynek TOPR.

Zobacz szlak na mapie turystycznej streetmap.pl/topo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *